Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. III SA/Wa 375/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2015 r. sprawy ze skargi M. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 października 2014 r. nr IPPB2/415-518/14-4/MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M.M. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
1. M.M. (zwany dalej "Skarżącym") we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej zwany: "p.d.f.") opisał stan faktyczny sprawy oraz zdarzenie przyszłe i wskazał, że jest osobą fizyczną, która mieszka w Polsce i podlega opodatkowaniu p.d.f. w Polsce od całości swoich dochodów w roku sprzedaży nie będzie przebywał w USA przez łącznie lub ponad 183 dni - nieograniczony obowiązek podatkowy (spełnienie art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. b) umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie 8 października 1974r. - Dz.U. z 1976r. Nr 31, poz. 178, zwanej dalej: "U.p.o."). Spółka dominująca w grupie kapitałowej z siedzibą w USA, notowana na giełdzie papierów wartościowych w USA (Spółka Matka) - spełnia warunek z art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. a) i pkt 6 lit. b) U.p.o.
Spółka Matka w ramach Programu Akcyjnego, przewiduje przyznanie nieodpłatnie, na podstawie jednostronnej decyzji ekwiwalentów akcji Spółki Matki ("NEA"), które pozwalają na otrzymanie w określonym momencie/momentach (określonych w harmonogramie) odpowiednich akcji Spółki Matki, po pisemnym zawiadomieniu. Z zawiadomienia wynika, że udział Skarżącego w Programie Akcyjnym jest dobrowolny i nie daje podstaw do zawarcia umowy o pracę ze Spółką Matką. Spółka Matka ma jednostronne prawo by w każdym razie zawieszenia, zmiany, uchylenia albo zakończenia Programu Akcyjnego, bez odszkodowania oraz ustala: momentu przyznania NEA, liczbę akcji, które będą wydane w zamian za NEA.