Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. II SA/Sz 696/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w Ś. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...], na podstawie art. 52 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.), § 7 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 września 2014 r. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1352), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. kpt. J.H. oficera bezpieczeństwa teleinformatycznego, odmówił wnioskodawcy udzielenia pomocy finansowej w związku z pobieraniem nauki.
W uzasadnieniu decyzji Dowódca Jednostki Wojskowej wskazał, że zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 września 2014 r. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych, wystąpił do organu uprawnionego do wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe od zajmowanego, z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy o udzielnie pomocy z kpt. J.H. i takiej zgody nie otrzymał. Brak zgody wynikał z faktu, że art. 52 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, nie przewiduje udzielenia pomocy po zakończeniu okresu pobierania nauki. Zatem w dacie wydania zgody, o której mowa w art. 52 ust. 5 ww. ustawy, wobec ukończenia przez oficera studiów podyplomowych, nie istnieje już przedmiot postępowania, co skutkuje brakiem podstaw prawnych do pozytywnego ustosunkowania się do wniosku.