Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. II SAB/Rz 83/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa WSA Ewa Partyka Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi R. Ł. na bezczynność [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w przedmiocie nielegalnego wywiezienia odpadów -skargę oddala-

Uzasadnienie

W dniu 18 sierpnia 2015 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wpłynęła skarga R. Ł. na bezczynność [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej: "WIOŚ"), polegającą na niepodejmowaniu przez ten organ ustawowych zadań związanych z ochroną środowiska. Skarżący wniósł o zobowiązanie organu do wszczęcia postępowania w sprawie zgodnie z treścią jego wniosku oraz o zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi podał, że od lat zwraca się do WIOŚ o podjęcie działań związanych z nielegalną budową drogi gminnej na działkach nr 1162 i 727 w N., jednakże organ ten nie wykazuje woli, aby wszechstronnie zbadać i zakończyć zainicjowaną przez niego sprawę. Pismami z dnia 19 września, 1 października i 15 października 2014 r. skierował do WIOŚ żądania wszczęcia postępowania i wydania decyzji w sprawie wywiezienia i wbudowania w drogę zlokalizowaną na działce 1162 niebezpiecznych odpadów, jednakże pomimo szczegółowego uzasadnienia wniosku, organ nie podjął żadnych czynności wyjaśniających w tej sprawie. Odpady wbudowane w nasyp drogi nie posiadają żadnych certyfikatów bezpieczeństwa i zagrażają środowisku, wobec czego WIOŚ nie wykazując żadnej aktywności w kierunku usunięcia stanu zagrożenia środowiska pozostaje w nieusprawiedliwionej bezczynności. Niezałatwienie do dnia wniesienia skargi jego wniosku stanowi rażące przekroczenie terminów przewidzianych na załatwienie sprawy, a zatem naruszenie art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm.) - dalej: "K.p.a.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00