Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. III SA/Po 489/15

 

Dnia 18 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie WSA Szymon Widłak WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi A. S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] września 2014 r. firma A. S.A. (zwana także: "skarżącą"), zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w Kaliszu o dokonanie zwrotu podatku akcyzowego z tytułu eksportu siedmiu samochodów osobowych marki [...].

Naczelnik Urzędu Celnego w Kaliszu decyzją nr [...] z dnia [...] grudnia 2014 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego odnośnie pojazdów ujętych we wniosku na kwotę [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w myśl art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwrot podatku akcyzowego przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Organ zaznaczył, że ze zgromadzonego w trakcie postępowania podatkowego materiału dowodowego wynika, że przesłanka dotycząca braku rejestracji przed dokonaniem eksportu została naruszona w przypadku przedmiotowych pojazdów. Przedmiotowe samochody zostały zarejestrowane czasowo na terenie RP w dniu [...] października 2013r., a następnie dokonano ich eksportu ([...] października 2013 r.) i sprzedaży ([...] i [...] października 2013 r.). Rejestracji stałej dokonano [...] i [...] października 2013 r. Według organu skarżącej nie przysługuje zwrot zapłaconego podatku, ponieważ rejestracja przedmiotowych samochodów nastąpiła przed dokonaniem eksportu poza granice kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00