Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. I SA/Po 1994/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: ref. staż. Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...]na rzecz [...] kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] lipca 2013 r. S. (dalej zwana skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji oraz bieżących kosztów inwestycji a także w zakresie zwrotu podatku naliczonego związanego z inwestycją wynikającą z faktur otrzymanych w roku 2008 i 2009.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, w którym to wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT składającym miesięczne deklaracje VAT-7 do właściwego urzędu skarbowego. Skarżąca w latach 2007 - 2009 zrealizowała inwestycję polegającą na budowie hali sportowo-środowiskowej w S. (dalej zwanej: inwestycją lub halą). Inwestycja ta została sfinansowana ze środków własnych wnioskodawczyni oraz ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Hala została oddana do użytkowania w 2009 r. Po zakończeniu inwestycji, hala została wraz z wyposażeniem przekazana na rzecz Zespołu Szkół w S. (dalej zwanego: szkołą). W wyniku przekazania, inwestycje ujęto w ewidencji środków trwałych szkoły, tj. inwestycja nie była uznawana za środek trwały wnioskodawczyni. Jednak, z perspektywy prawnej właścicielem hali pozostawała skarżąca. Przekazanie hali miało charakter nieodpłatny nie stanowiący czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji wnioskodawczyni nie odliczyła podatku VAT wynikającego z realizacji inwestycji oraz nabycia wyposażenia hali. Zaznaczono przy tym, że wartość początkowa hali jak też poszczególnych elementów jej wyposażenia przekracza 15.000,00 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right