Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. II SA/Po 683/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2015 r. sprawy ze skargi R. F. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A." na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia ... 2015r. Nr ... w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zbieranie odpadów oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia ... 2014 r., nr ..., Prezydent Miasta P., działając na podstawie art. 41 ust. 1 i 3 pkt 2 oraz art. 46 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.), odmówił R. F., prowadzącemu przedsiębiorstwo ..., ul. T., O., wydania zezwolenia na zbieranie odpadów w punkcie przy ul. A. w P..
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że R. F., prowadzący przedsiębiorstwo ..., wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów w punkcie przy ul. A. w P.. W toku prowadzonego postępowania ustalono, że teren nieruchomości, na której planowana jest działalność związana ze zbieraniem odpadów w punkcie przy ul. A. w P. (działka nr ..., ark. ..., obręb C.), jest objęty ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Tereny położone w rejonie ul. abpa W. D. i S." w P. (uchwała Nr ... Rady Miasta P. z dnia ... 2011 r., Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego 2012, poz. 330), dalej jako "plan". Przedmiotowa nieruchomość, położona jest na terenie oznaczonym w planie symbolem 2U, przeznaczonym pod zabudowę usługową. W § 5 przedmiotowego planu miejscowego podano następujące ustalenia dla terenów oznaczonym symbolem 2U (§ 5 ust. 3): w zakresie ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego ustala się: 1) lokalizację usług nie oddziaływujących negatywnie na środowisko.
Organ wyjaśnił, iż zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397 ze zmianami), planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko ("punkty do zbierania lub przeładunku złomu"). Oznacza to, że realizacja przedsięwzięcia polegającego na zbieraniu odpadów, w tym złomu, będzie niezgodna z ustaleniami obowiązującego na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż nie jest to rodzaj usług nieoddziałujących negatywnie na środowisko. Ponadto proponowana na przedmiotowej działce działalność związana ze zbieraniem odpadów sprzeczna jest ustaleniami planu, ponieważ jest to teren zabudowy usługowej, a nie składowania odpadów. Okoliczność powyższą potwierdzają dwie opinie Wydziału Urbanistyki i Architektury. Pierwsza opinia, z dnia 21 października 2013 r., uzyskana została w ramach prowadzonego przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta P. postępowania dot. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na realizacji punktu zbierania odpadów w tym złomu na terenie działki nr ew. ... (po podziale działki nr ... i ...), obręb C., przy ul. A., natomiast druga z opinii - z dnia 13 maja 2014 r., dotycząca zgodności planowanego przedsięwzięcia z przepisami prawa miejscowego, uzyskana została na potrzeby prowadzonego przed organem postępowania w sprawie zezwolenia na zbieranie odpadów na przedmiotowej nieruchomości.