Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. III SA/Lu 1087/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Radosław Stelmasiak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 października 2015 r. sprawy ze skargi J. -F. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego, określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2014 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. nr [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., stwierdzającej powstanie długu celnego w przywozie na dzień [...] lipca 2009 r. w związku z usunięciem spod dozoru [...] w ilości [...] kg netto, objętego procedura tranzytu według zgłoszenia T1 MRN [...] z dnia [...] lipca 2009 r. oraz określającej kwotę wynikająca z długu celnego w wysokości [...] zł oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podniósł, że w niniejszej sprawie towarem przemieszczanym z zastosowaniem procedury tranzytu zewnętrznego był świeży [...]. Możliwość wprowadzenia tego towaru do wolnego obrotu na obszarze Unii uwarunkowana została koniecznością przedstawienia świadectwa importowego, wystawionego zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 341/2007 z dnia 29 marca 2007 r. otwierającym i ustanawiającym zarządzanie kontyngentami taryfowymi i wprowadzającym system pozwoleń na przywóz i świadectw pochodzenia czosnku i niektórych innych produktów rolniczych przywożonych z krajów trzecich (Dz.U.UE.L.2007.90.12 ze zm.) Powyższe podyktowane zostało ochroną wspólnotowego rynku towarów rolnych wprowadzeniem systemu regulacji pozacelnych określających wymagania wobec produktów rolnych wprowadzanych na rynek unijny. Świeży [...] pochodzący z [...] o masie [...] kg został objęty procedurą tranzytu zewnętrznego z zastosowaniem procedury uproszczonej w urzędzie celnym w porcie R. w [...] wg MRN [...] z dnia [...] lipca 2009 r.