Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. III SA/Lu 815/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie: WSA Jerzy Drwal, WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. sprawy ze skargi D. W. na decyzję Rektora Uniwersytetu/Politechniki/Akademii z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zakwalifikowania na szkolenie wojskowe na oficerów uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. Rektor - Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej [...] w [...] utrzymał w mocy decyzję Komisji Rekrutacyjnej tej Szkoły z dnia [...] marca 2015 r. o odmowie zakwalifikowania [...] do Wyższej Szkoły Oficerskiej [...] w [...] na sześciomiesięczne szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w grupie osobowej inżynieryjno-lotniczej.
Komisja Rekrutacyjna w uzasadnieniu swojej decyzji ustaliła, że skarżący w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskał 68 punktów, z tym że za kryterium zgodności ukończonego kierunku studiów z preferowanymi kierunkami i specjalnościami przyznano mu 0 punktów. Skarżący został sklasyfikowany na 11 lokacie przy limicie miejsc 15. Jednak Komisja odmówiła zakwalifikowania skarżącego na szkolenie stwierdzając, że nie spełnił on wszystkich wymagań przewidzianych w trybie postępowania kwalifikacyjnego, bowiem jednym z warunków zakwalifikowania na szkolenie wojskowe było posiadanie właściwego dla wybranej specjalności wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego.
W odwołaniu od tej decyzji skarżący wskazał, że jedną z alternatywnych wystarczających podstaw ubiegania się i przyjęcia podoficerów zawodowych na sześciomiesięczne szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia oraz kwalifikacji i doświadczenia w specjalności przydatnej w określonym korpusie osobowym (grupie osobowej). Według skarżącego wynika powyższe z decyzji Nr 375/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 września 2014 r. w sprawie naboru na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2015 r. (Dz. Urz. MON z 2014 r. poz. 305), a także z uchwały Senatu Wyższej Szkoły Oficerskiej [...] z dnia [...] października 2014 r. Skarżący wskazał, że ma dyplom ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia oraz kwalifikacje i doświadczenie przydatne w służbie inżynieryjno- lotniczej. Według skarżącego w postępowaniu kwalifikacyjnym nieprawidłowo wzięto pod uwagę tylko posiadanie właściwego dla danej specjalności wykształcenia, które nie jest - w ocenie skarżącego - jedynym i decydującym kryterium. Ponadto skarżący wyjaśnił, że Dyrektor Departamentu Kadr MON pismem z dnia 13 października 2014 r. udzielił zgodę na objęcie go postępowaniem kwalifikacyjnym w grupie osobowej inżynieryjno-lotniczej, uwzględniając posiadane kwalifikacje po sprawdzeniu dokumentacji przebiegu służby w strukturach służby inżynieryjno-lotniczej.