Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I SA/Kr 740/15

 

|Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie | w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Protokolant: sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2015 r. sprawy ze skarg K.K. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 26 lutego 2015 r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...], [...],[...],[...],[...], w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w podatku od towarów i usług uchyla zaskarżone decyzje

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia 26 lutego 2015r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 28 lipca 2014r. nr [...] orzekające o solidarnej odpowiedzialności K.K. (dalej: skarżący) solidarnie odpowiedzialnego jako osoba trzecia z A. sp. z o.o. za zaległości tej spółki z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od maja do lipca 2009r., września do grudnia 2009r., stycznia do września 2010r.

W uzasadnieniach decyzji organ przytoczył adekwatne przepisy prawa stanowiące o odpowiedzialności członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoby trzeciej i wskazał, że przesłanki wymienione w tych przepisach odnoszą się do sytuacji skarżącego.

Następnie organ wskazał, że postępowanie o odpowiedzialności skarżącego jako osoby trzeciej, zostało wszczęte po doręczeniu spółce decyzji określającej jej wysokość zobowiązania podatkowego. Decyzja ta została doręczona spółce w dniu 14 marca 2013r. Skarżący pełnił funkcję członka zarządu w terminie płatności zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji wymiarowej. Egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna, pomimo podjęcia szeregu czynności zmierzających do wykonania obowiązku.

Zdaniem organu odwoławczego, skarżący nie wskazał żadnego majątku spółki z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowej. W szczególności nie może stanowić wskazania takiego mienia wierzytelność w kwocie 549.490 zł, wynikająca z wyroku Sądu Rejonowego w D. Wydział Karny z października 2005r. sygn. akt [...]. Aby uwolnić się od odpowiedzialności, skarżący powinien wskazać mienie, które faktycznie istnieje i nadaje się do egzekucji pozytywnie rokującej na wyegzekwowanie znacznych kwot, odnosząc to do wysokości zaległości podatkowych oraz przedstawiać realną wartość finansową. Tymczasem skarżący nie przedstawił szczegółowych danych dotyczących rzekomo "do odzyskania" kwoty - z jakiego powodu należna jest spółce, również nie załączył dowodów, które potwierdzałyby jego twierdzenie. Samego twierdzenia, że spółka posiada majątek, względem którego w rzeczywistości brak jest możliwości wszczęcia egzekucji, tym bardziej, że sam podatnik nie był w stanie dokonać żadnych czynności zmierzających do uregulowania swoich zaległości, nie można uznać za przesłankę zwalniającą skarżącego z odpowiedzialności jako osoby trzeciej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00