Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. I SA/Gd 1415/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 listopada 2015 r. sprawy ze skargi J. Ś. K. S. przy S. R. w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego bez rozpatrzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 21 kwietnia 2015 r. J.S. - Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi postępowanie, jako komornik sądowy, przeciwko dłużnikowi D.R., w którym zgodnie z wnioskiem wierzyciela skierowano egzekucję do nieruchomości dłużnika, dla której Sąd Rejonowy V Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr [...]. W ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeprowadzona zostanie licytacja ww. nieruchomości. W przypadku wypełnienia przez licytanta warunków licytacyjnych uzyska on prawo przysądzenia własności ww. nieruchomości.

W ramach dotychczasowych czynności egzekucyjnych komornik ustalił, że zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej jako ustawa o VAT, komornik sądowy jest podatnikiem podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy nieruchomości będącej własnością dłużnika.

Ponadto wnioskodawca ustalił, że zgodnie z wpisem w księdze wieczystej nr KW [...], nieruchomość położona w J. stanowi nieruchomość gruntową, która składa się z działki nr [...] o pow. 0,0542 ha, 1 budynek mieszkalno-pensjonatowy, 1 budynek gospodarczy. Nieruchomość została nabyta w drodze prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego sygn. akt [...] w dniu 19 lipca 1993 r. Z uzyskanych informacji wynika, że dłużnik D.R. do dnia 31 sierpnia 2013 r. prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą D.R. "A", z siedzibą w J., która polegała na świadczeniu usług pensjonatowych. Adres wykonywania działalności gospodarczej pokrywa się z adresem przedmiotowej nieruchomości. Ponieważ w skład nieruchomości wchodzi budynek mieszkalno-pensjonatowy można uznać, że przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Dłużniczka była zarejestrowana w Rejestrze Podatników Urzędu Skarbowego jako osoba prowadząca okresowo działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Budynek mieszkalno-pensjonatowy oraz gospodarczy były przedmiotem najmu krótkoterminowego, na cele turystyczne w ramach prowadzenia przez dłużnika działalności gospodarczej "R.D. wynajem pokoi" w okresie od 1 lipca 2011 r. do 30 września 2011 r. oraz "D.R. "A" w okresie: 18 lipca 2012 r. - 31 sierpnia 2012 r., 8 lipca 2013 r. - 31 sierpnia 2013 r. oraz 10 lipca 2014 r. - 1 września 2014 r. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej widnieją trzy wpisy odnośnie prowadzenia przez dłużnika działalności gospodarczej w okresach wyżej wskazanych. Z powyższych informacji można wywnioskować, że budynki wykorzystywane były do prowadzenia działalności gospodarczej cyklicznie, tj. w okresie letnim. Brak danych odnośnie tego, czy dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00