Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 marca 2014 r., sygn. I SA/Kr 2052/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 2052/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 marca 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Maja Chodacka (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. referent Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2014 r., sprawy ze skargi A.R., na postanowienie Ministra Finansów, z dnia 4 października 2013 r. Nr [...], w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji - skargę oddala -

Uzasadnienie

W dniu 10 maja 2013r. za pośrednictwem platformy epuap do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów wpłynął wniosek A. R. o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki osobowej.

W uzasadnieniu wniosku, opisując zdarzenie przyszłe wskazano, że wnioskodawca jest osobą fizyczną (polskim rezydentem podatkowym) i będzie on wraz z drugą osobą fizyczną oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnikiem w spółce jawnej. Spółka powstanie z przekształcenia innej spółki osobowej w drodze procedury zawartej w Kodeksie spółek handlowych. Po przekształceniu w majątku spółki będą się znajdować; pieniądze, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, akcje lub udziały w spółkach kapitałowych mających siedzibę na terenie Polski oraz będących rezydentami podatkowymi oraz wierzytelności o zwrot pożyczek. W przyszłości dojdzie do likwidacji spółki jawnej. Na moment likwidacji spółki wnioskodawca otrzymałby składniki majątku, zaliczające się do majątku spółki wcześniej wymienione.

W związku z powyższym stanem rzeczy wnioskodawca postawił pytanie, czy w razie likwidacji spółki jawnej po jego stronie nie powstanie przychód i w związku z nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli w ramach likwidacji spółki wnioskodawca otrzyma składniki majątku likwidacyjnego spółki w postaci środków pieniężnych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, akcji lub udziałów w polskich spółkach kapitałowych oraz wierzytelności o zwrot pożyczki?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00