Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2015 r., sygn. VI SA/Wa 3493/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2015 r. sprawy ze skargi A. W. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia niezapłaconych składek członkowskich za aplikację adwokacką i zwolnienia z opłaty rocznej i składek członkowskich oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] Okręgowa Rada Adwokacka w W. ("ORA") na podstawie art. 76b ust. 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 ze zm.) nie uwzględniła wniosku aplikant adwokackiej A.W. o umorzenie niezapłaconych składek członkowskich, zwolnienie z opłaty rocznej i składek członkowskich za aplikację adwokacką w 2014 r.

W motywach uchwały ORA podała, że A.W. ("skarżąca") w uzasadnieniu złożonego przez siebie wniosku o umorzenie niezapłaconych składek członkowskich, zwolnienie z opłaty rocznej i składek członkowskich za aplikację adwokacką w 2014 r. powołała się na swoją trudną sytuacją finansową, a głównie nieosiąganie żadnych dochodów. Wskazała na swój status osoby bezrobotnej od stycznia 2012 r., odbywanie praktyki zawodowej u patrona nieodpłatnie, a nadto zarobki ojca w kwocie 1800 zł miesięcznie oraz pozostawanie bez pracy swojej matki. Równolegle podała, że koszty jej utrzymania w W. to łącznie 1200 zł miesięcznie. Na dowód powołanych faktów skarżąca przedstawiła zaświadczenie z PUP w W. z dnia [...] marca 2014 r., zaświadczenia z US w W. o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące jej osobiście, zaświadczenie z PUP w W. z dnia [...] lutego 2014 r., indywidualną kartę wypłat zasiłków matki L.W. Okoliczności te nie są jednak - w ocenie ORA - wystarczające do uwzględnienia złożonego wniosku. Dokonywanie jakichkolwiek zwolnień czy odstępstw podmiotowych od powszechnych obowiązków nałożonych ustawą, musi mieć swoje uzasadnienie w wyjątkowości lub nadzwyczajności położenia danej osoby i braku realnej przewidywalności takiej sytuacji, w czasie kiedy decydowała się przyjąć na siebie te obowiązki, a więc w czasie gdy rozpoczynała aplikację adwokacką. Zdarzenia tego typu dotyczą przede wszystkim wypadków losowych. Natomiast w stanie faktycznym opisanym przez skarżącą nie ma znamion takich kategorii zdarzeń. Trudne położenie aplikantki A.W., na które wskazuje w treści swojego pisma, nie powstało wskutek zdarzeń losowych, nadzwyczajnych, lub tragicznych, co w sposób zrozumiały dawałoby ewentualnie asumpt do uwzględnienia wniosku, ale w związku z procesami, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin, a wywodzą się z samej natury kapitalistycznej gospodarki rynkowej. Ponadto organ wskazał, że szczególnie w tak dużej i prężnej aglomeracji jak W., gdzie przecież aktualnie zamieszkuje skarżąca, w dłuższej perspektywie można bez większych problemów znaleźć stałą pracę w granicach płacowych najniższego wynagrodzenia lub też podjąć prace dorywcze, których wkład do budżetu wydaje się nieoceniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00