Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2015 r., sygn. III SA/Wa 4019/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2015 r. sprawy ze skargi C. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2014 r. nr IPPB3/423-538/14-4/PK1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. C. S.A. z siedzibą w W. (dalej zwana: "Spółką") - podatnik p.d.p., mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - zwrócił się wnioskiem z 19 maja 2014r., uzupełnionym 25 lipca 2014r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (dalej zwany: "p.d.p.") w zakresie skutków podatkowych dokonania przez akcjonariusza Spółki cesji prawa do wypłaty dywidendy i wiążących się z tym obowiązków podatkowych Spółki, jako płatnika.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wysokość dywidendy i grono osób do niej uprawnionych - akcjonariuszy ustalono w uchwale Spółki o podziale zysków i wypłacie dywidendy. Niektórzy akcjonariusze przed wypłatą dywidendy sceduję prawo do jej wypłaty na rzecz osób trzecich - polskich rezydentów - nie akcjonariuszy Spółki, o czym poinformują Spółkę, przedstawiając w tym zakresie stosowne dokumenty. Spółka wskazała też, że ostatnio wypłaciła dywidendę, więc ww. zdarzenie przyszłe wystąpiło w rzeczywistości. Akcjonariusz Spółki posiadający status spółki kapitałowej z siedzibą i rezydencją podatkową na Cyprze, gdzie opodatkowaniu podlegają jej dochody (dalej: "Spółka cypryjska"), uprawniony do dywidendy z akcji imiennych Spółki, przed jej wypłatą przeniósł na rzecz funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce, podatnika p.d.p. i polskiego rezydenta podatkowego (dalej zwany: "polski FIZ"), działającego na podstawie ustawy z 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.; zwanej dalej: "u.f.i."), wierzytelność pieniężną z tytułu dywidendy. W wyniku porozumienia Spółka cypryjska została zwolniona z zobowiązania, jakie posiadała wobec polskiego FIZ (art. 453 ustawy z 23 kwietnia 1963r. kodeks cywilny - Dz.U. z 2014r., poz. 121, dalej zwana "k.c."). Cesja miała więc charakter odpłatny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00