Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 października 2015 r., sygn. II SA/Sz 412/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 października 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] w Ś. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku specjalnego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. S. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. jest decyzja Dowódcy Jednostki Wojskowej [...]
w Ś. nr [...] z dnia [...] r. Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych:
W dniu 24 lutego 2014 r. M. S. złożył do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...], wniosek o przyznanie zwiększonego dodatku specjalnego, z tytułu wykonywania nurkowań w głębinowym sprzęcie nurkowym, zasilanym mieszaniną oddechową. Skarżący wskazał, że nurkowania realizował w ramach projektu "Projektowanie dekompresji dla nurkowań MCM". Wykonał dwa nurkowania powyżej
50 m w sprzęcie o półzamkniętym obiegu czynnika oddechowego typu CRABE przy użyciu sztucznych mieszanin oddechowych w łącznym wymiarze 2 godzin i 15 minut.
W toku przeprowadzonego w tej sprawie postępowania ustalono, że M. S. w terminach od [...] oraz od [...]., brał udział w projekcie "Projektowanie dekompresji dla nurkowań MCM", realizowanym przez Zakład Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w G. Z pisma z dnia 21 lutego 2014 r. wynika, że nurkom biorącym udział w nurkowaniach eksperymentalnych, za minuty spędzone pod wodą, Akademia Marynarki Wojennej wypłaciła gratyfikację finansową, ze środków przeznaczonych na realizację projektu. Decyzją nr [...], z dnia [...] r. Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...]odmówił M. S. przyznania prawa do zwiększenia wysokości dodatku specjalnego z tytułu wykonywania pod wodą zadań, z użyciem sprzętu nurkowego, o 0,30 mnożnika kwoty bazowej przyznanego decyzją nr [...], Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] z dnia [...] r., z uwagi na brak podstaw prawnych żądania. W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że powodem odmowy jest fakt, iż dwa nurkowania głębinowe realizowane przez żołnierza w ramach projektu zostały wykonane w ramach tzw. czynności powierzonych, wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe żołnierza, w trybie § 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia (Dz. U. Nr 108, oz. 1141 ze zm.). Organ wskazał, że przesłanką przyznania zwiększonego mnożnika kwoty bazowej, o którym mowa w § 13 ust.1 a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. 2013.1151), jest wykonywanie w głębinowym sprzęcie nurkowym zadań, w ramach obowiązków wynikających z opisu zajmowanego stanowiska służbowego. Okoliczność ta, zdaniem organu, w niniejszej sprawie nie zachodziła, bowiem M. S. nie ma w zakresie swoich obowiązków wykonywania nurkowań eksperymentalnych. Jedyną podstawą do zrekompensowania żołnierzowi jego osobistego wkładu i poniesionego ryzyka jest wypłata dodatkowego wynagrodzenia, na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia. Niezależnie od powyższego organ stwierdził, że skarżący nie ma w codziennym funkcjonowaniu powierzanych czynności, polegających na wykonywaniu nurkowań na głębokości powyżej 50 m. Organ powołał się przy tym na wytyczne Szefostwa Ratownictwa Morskiego, zgodnie z którymi pod pojęciem nurkowania w głębinowym sprzęcie nurkowym, zasilanym mieszaniną oddechową należy rozumieć nurkowanie zużyciem dzwonu nurkowego i przewidzianego sprzętu zasilanego mieszaniną oddechową, na głębokościach powyżej 50 m, zakończone dekompresją w dzwonie lub komorze dekompresyjnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right