Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 października 2015 r., sygn. II SA/Rz 433/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk Sędziowie NSA Stanisław Śliwa WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 października 2015 r. sprawy ze skargi W. P. i W. P. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku dostarczenia ekspertyzy I. uchyla zaskarżone postanowienie i postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...]; II. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących W. P. i W. P. solidarnie kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi W. P. i W. P. jest postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (zwany dalej WINB) z [...] lutego 2015 r. nr [...], w przedmiocie obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej.

Postanowieniem z [...] stycznia 2015 r. nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] (dalej zwany PINB) nałożył na W. P. i W. P. obowiązek dostarczenia, w terminie do 30 kwietnia 2015 r. ekspertyzy technicznej budynku pensjonatowego "[...]" zlokalizowanego na działce ewid. nr 1314/11 oraz muru oporowego zlokalizowanego na działkach ewid. nr 1314/11 i 1314/12, położonych w I. W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 10 grudnia 2014 r. PINB przeprowadził kontrolę stanu technicznego ww. budynku oraz muru oporowego. Ustalono, że budynek ten jest obiektem trzykondygnacyjnym konstrukcji drewnianej wieńcowej, ze stropami belkowymi, posiadającym dach wielospadowy o pokryciu z blachy płaskiej. Podmurówka budynku wykonana jest z kamienia, miejscami, od strony północnej, z cegły pełnej oraz z bloczków betonu komórkowego. Budynek nie jest podpiwniczony. Natomiast mur oporowy wykonany jest z kamienia i na przeważającym odcinku przebiega wzdłuż południowej granicy działki, na pozostałym na działce sąsiedniej nr ewid. 1314/12. Podczas kontroli stwierdzono nieodpowiedni stan techniczny zarówno budynku (brakujące fragmenty ścian wewnętrznych, zewnętrznych, środkowej i północnej części obiektu oraz możliwe zawalenie się tej części obiektu) jak również muru oporowego (pęknięcia oraz odchylenie od pionu narożnika zachodniego muru), który według organu będzie w dalszym ciągu pogarszał się na skutek działania czynników atmosferycznych. W ocenie PINB takie ustalania dają podstawę do nakazania dostarczenia w wyznaczonym terminie ekspertyzy technicznej, która winna w szczególności wskazywać (w formie rysunkowej i opisowej) rozwiązania techniczne oraz zakres robót budowlanych i zabezpieczających, mających na celu doprowadzenie budynku i muru oporowego do odpowiedniego stanu technicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00