Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2015 r., sygn. I SA/Po 213/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant Referent stażysta Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2015 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2014 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta [...], decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., Nr [...], na podstawie art. 207 § 1 w związku z art. 21 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) - dalej; "O.p." i art. 2, art. 3, art. 4, art. 5 ust. 1 oraz art. 6 ust. 1-8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849) - dalej: "u.p.o.l" oraz stosownej uchwały Rady Miejskiej w [...], ustalił A.X. (dalej: "podatnik") wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2014 r. w kwocie [...] zł, opodatkowując:
- budynki pod działalność gospodarczą o pow. [...] m2 stawką w wysokości [...] zł/ m2,
- pozostałe budynki o pow. [...] m2 stawką w wysokości [...] zł/ m2,
- budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o wartości [...] zł,
- grunty pod działalność gospodarczą o pow. [...] m2 stawką w wysokości [...] zł/ m2,
- grunty pozostałe o pow. [...] m2 stawką w wysokości [...] zł/m2.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł, że wysokość podatku od nieruchomości została ustalona na podstawie złożonej informacji w sprawie podatku od nieruchomości oraz na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków.
Podatnik A.X. w odwołaniu domagał się uchylenia powyższej decyzji, zarzucając organowi I instancji naruszenie:
1) art. 21 O.p. polegające na ustaleniu wymiaru podatku od nieruchomości za 2014 r. dla nieruchomości, co do których obowiązek podatkowy istnieje dla innego podmiotu,