Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 października 2015 r., sygn. I SA/Lu 513/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 października 2015 r. sprawy ze skargi L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 28 stycznia 2015r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, dalej: "organ", "Kolegium", po rozpatrzeniu odwołania L. [...] "B. , dalej: "podatnik", "skarżący", od decyzji Wójta [...], dalej: "organ pierwszej instancji", z dnia 28 października 2014r., w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012r. w kwocie [...]zł, utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że rozstrzygnięciem organu pierwszej instancji określono podatnikowi wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2012r. w kwocie [...]zł. W deklaracji na podatek od nieruchomości na 2012r. podatnik wykazał budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 84 m kw. oraz budowle o wartości [...] zł i zapłacił zadeklarowany podatek. Zdaniem organu podatkowego podatnik w deklaracji dla podatku od nieruchomości za rozpatrywany rok podatkowy nie ujął jednak budowli, obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych położonych w wyrobiskach górniczych na terenie Gminy L. (zajezdnia lokomotyw, pochylnia 5/1, część stanowiąca 79,31% przekopu N-1).

W wyniku rozpatrzenia odwołania podatnika, organ podzielił, co do zasady, stanowisko organu pierwszej instancji. Uzasadniał, że budowlami dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości są ciągi obudów górniczych połączone ze sobą i umiejscowione w odrębnym korytarzu kopalni, które stanowią odrębną całość techniczno - użytkową. Poszczególne elementy obudów połączone ze sobą w jedną konstrukcję w obrębie korytarza tworzą tunel - odrębny obiekt budowany niebędący budynkiem, ani obiektem małej architektury, stanowiący całość techniczno - użytkową oraz stawiający opór naprężeniem górotworu. Zdaniem organu, wszystkie wymienione obudowy stanowią przedmiot opodatkowania, jako tunele w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz.U.z 2010r., Nr 243, poz.1623 ze zm., dalej: "p.b."). Z kolei rurociągi przeciwpożarowe, odwadniające, torowiska kolei spągowej oraz kolejki podwieszane umiejscowione w podziemnych wyrobiskach to budowle - sieci techniczne w myśl p.b.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00