Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 września 2015 r., sygn. IV SA/Wr 877/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Julia Szczygielska, Sędziowie: sędzia NSA Tadeusz Kuczyński (sprawozdawca), sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant: sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 9 września 2015 r. sprawy ze skargi Z. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...],. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania, w którym Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. postanowieniem z dnia [...] odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...], nr [...] przyznającej dodatek mieszkaniowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 30 września 2014 r., nr [...] po rozpatrzeniu wniosku Z. R. o ponowne rozpatrzenie sprawy, w której, postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 12 sierpnia 2014 r. (nr[...]), odmówiono wznowienia postępowania, w którym Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. - postanowieniem z dnia 10 grudnia 2013 r. (nr [...]), odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności - wydanej z upoważnienia Prezydenta W. - decyzji Administratora w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we W. z dnia 23 lipca 2013 r. (Nr [...]), przyznającej Z. R. dodatek mieszkaniowy na okres od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., w kwocie 315,60 zł miesięcznie, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1, w związku z art. 144 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), utrzymano w mocy zaskarżone postanowienie.
W motywach uzasadnienia tego orzeczenia podniesiono, że podaniem z dnia 21 lipca 2014 r. Z. R. zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. "O wznowienie postępowania w oparciu o art. 145 § 1 i § 2 k.p.a. Gdyż dowody okazały się fałszywe, zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez sąd, a popełnione przestępstwo jest oczywiste i wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego." Wniosek Z. R. dotyczył czterech rozstrzygnięć Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W dalszej części wniosku zawarł żądanie stwierdzenia nieważności wskazanych orzeczeń Kolegium oraz wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji nr [...], z dnia 10 grudnia 2013 r., stwierdzającej nieważność decyzji Prezydenta W. z dnia 25 maja 2012 r. (nr [...]), ze względu na "nieodwracalne skutki prawne". Jako podstawę prawną wniosku jego autor wskazał art. 145 § 1 i § 2 k.p.a.