Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 22 września 2015 r., sygn. II SA/Op 226/15

Odrzucenie skargi; Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w dniu 22 września 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. T. na uchwałę Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 27 lutego 2015 r., Nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skargą wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu B. T. domagała się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 27 lutego 2015 r., Nr [...], w sprawie stanowiska Rady Miejskiej w Brzegu dotyczącego jej wniosku o ponowne podjęcie procedury zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy [...] oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ul. [...], w celu umożliwienia na nim lokalizacji obiektu handlowo-usługowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 m².

Zaskarżona uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) oraz § 37 pkt 1 Statutu Brzegu. W paragrafie 1 uchwały postanowiono, że Rada Miejska przyjmuje stanowisko negatywne w sprawie ponownego podjęcia procedury zmiany Studium oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ul. [...] w celu umożliwienia na nim lokalizacji obiektu handlowo-usługowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m² , stanowiące załącznik do uchwały. W paragrafie 2 określono, że uchwałę przysyła się B. T., a wykonanie uchwały powierzono Przewodniczącemu Rady (§ 3). Ustalono, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia (§ 4).

W załączniku do uchwały stanowiącym jej uzasadnienie Rada stwierdziła, że zajmuje negatywne stanowisko w przedmiocie złożonego przez B. T. wniosku o ponowne podjęcie procedury zmiany studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. [...], obejmującego, m.in. działkę a (użytkownik wieczysty B. T.), w celu umożliwienia działalności handlowo-usługowej o powierzchni sprzedaży większej niż 2.000 m², tak jak przewidywano to w niezatwierdzonym w 2012 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta [...] - dla obszaru ograniczonego ulicami: [...], [...], [...], [...], łącznikiem pomiędzy ulicami [...] i [...], [...] i [...] oraz projektowaną ulicą pomiędzy ul. [...] a [...]. Dodano, że procedura zmiany studium i zmiany planu w powyższym zakresie przeprowadzona została w trakcie trwania poprzedniej kadencji Rady Miejskiej w Brzegu. Projekt uchwały w sprawie zmiany studium został przedłożony Radzie Miejskiej do uchwalenia, lecz uchwała nie została przez Radę podjęta. Po przeprowadzonych spotkaniach z mieszkańcami oraz po przeprowadzonej dyskusji Rada Miejska w Brzegu uznała za niecelowe ponowne podjęcie procedury zmiany studium i planu miejscowego na cel określony we wniosku B. T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00