Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 września 2015 r., sygn. II SA/Ol 671/15

 

Dnia 29 września 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2015 roku sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]", "[...]’, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta, zatwierdził projekt budowlany i udzielił zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi gminnej - ulicy T. (od ulicy B. do węzła Południowej Obwodnicy Miasta) w O. - Zadanie I. W decyzji tej zatwierdzony został też podział nieruchomości i wyszczególniono działki geodezyjne objęte inwestycją oraz nieruchomości, dla których ustalono ograniczenia w korzystaniu w związku z koniecznością przebudowy istniejącej infrastruktury.

Odwołanie od tej decyzji w ustawowym terminie wniosło spółka A (dalej jako; "Spółka"), domagając się jej uchylenia lub zmiany w części dotyczącej przebiegu węzła komunikacyjnego przez stanowiące jej własność działki nr "[...]’ położone w obrębie 89, w związku z naruszeniem ważnego interesu Spółki poprzez znaczące ograniczenie możliwości prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Wyjaśniono, że na działce nr "[...]" znajduje się wielokondygnacyjny budynek stanowiący siedzibę Spółki, ale też będący przedmiotem wynajmu. Wskazano, że ustalony przebieg drogi dookoła tego budynku utrudni Spółce, jak i najemcom prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej, a ponadto ograniczy możliwość korzystania z budynku. Spowoduje to obniżenie wartości budynku oraz wyeliminowanie jego możliwości w zakresie funkcjonalności. Znacznie spadnie atrakcyjność tego budynku, albowiem nikt z potencjalnych nabywców, bądź najemców nie zdecyduje się na najem lub kupno nieruchomości bez możliwości swobodnego parkowania i korzystania z terenu wokół budynku, czy posiadania miejsca do składowania materiałów, bądź prowadzenia działalności. Podkreślono, że budynek znajduje się na obrzeżach miasta i jego atrakcyjność w szczególności zależy od możliwości swobodnego dysponowania terenem dookoła niego. Spółka wniosła o wytyczenie innego przebiegu drogi z pominięciem działek i budynku skarżącej, alternatywnie zgodziła się na wykup budynku za odszkodowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00