Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 września 2015 r., sygn. I SA/Ol 412/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski sędzia WSA Renata Kantecka Protokolant stażysta Joanna Lasek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2015r. sprawy ze skargi Gminy na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie badania zgodności z prawem uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, punktów przedszkolnych, szkół oddala skargę.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia 30 kwietnia 2015 r., nr 0102 -156/15 , Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie (dalej jako "RIO") stwierdziło nieważność § 1 pkt 4 Uchwały nr VII/42/2015 Rady Gminy Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XLII/235/2014 Rady Gminy Grunwald w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji udzielanych przedszkolom, punktom przedszkolnym, szkołom, prowadzonym na terenie Gminy Grunwald przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (dalej powoływana jako "uchwała z dnia 31 marca 2015 r.").
W uzasadnieniu uchwały organ nadzoru wskazał, że Rada Gminy Grunwald w §1 pkt 4 ww. uchwały postanowiła, że dodaje się § 5 ust. 2 w brzmieniu: Niepublicznym szkołom podstawowym prowadzącym oddziały przedszkolne przysługuje dotacja na każdego ucznia oddziału przedszkolnego w wysokości 100% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę, pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną szkołę podstawową poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.