Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 2031/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Sławomir Fularski Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi K. R. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania grupy uposażenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny organu pierwszej instancji w części dotyczącej przyznania grupy uposażenia na wyznaczonym stanowisku służbowym, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja w części opisanej w pkt 1, nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych rozkazem personalnym z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] (punkt [...]), działając na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1, art. 35 ust. 1, art. 37 ust. 2 i 5, art. 44 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.) i § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2009 r. w sprawie wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowisko służbowe i zwalnianie z tych stanowisk (Dz. U. Nr 218, poz. 1699 ze zm.), zwolnił [...] K. R. ze stanowiska służbowego Szefa Wydziału Prawnego w Dowództwie [...] (NIS: [...]) i wyznaczył oficera z dniem [...] czerwca 2014 r. na stanowisko służbowe Szefa Wydziału Prawnego w Centrum [...] (NIS: [...]), ustalając okres kadencji na tym stanowisku służbowym od dnia [...] czerwca 2014 r. do dnia [...] marca 2017 r.
Pismem z dnia [...] czerwca 2014 r. skarżący zwrócił się do Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z wnioskiem o uzupełnienie powyższego rozkazu personalnego o postanowienie dotyczące zachowania stawki uposażenia zasadniczego pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, tj. stawki uposażenia przewidzianej dla grupy uposażenia zasadniczego 16A. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z art. 79 ustawy pragmatycznej, żołnierz zawodowy wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy uposażenia zachowuje prawo do stawki uposażenia zasadniczego pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku do czasu uzyskania wyższej stawki uposażenia zasadniczego. Ponieważ na ostatnio zajmowanym stanowisku pobierał uposażenie według stawki 16A, to tym samym wbrew wskazanemu przepisowi, zaskarżony rozkaz nie uwzględnia jego wypłaty w zachowanej wysokości, bowiem podstawą dla organu finansowego do wypłaty żołnierzowi uposażenia, jest uposażenie wskazane w rozkazie personalnym, a poprzez nieuwzględnienie przy wydawaniu rozkazu treści art. 79 ustawy, został naruszony jego interes prawny poprzez zmniejszenie w nieuprawniony sposób uposażenia.