Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lipca 2015 r., sygn. II SA/Po 462/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2015 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie dodatku mieszkaniowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia (...) nr (...), II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę (...) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) września 2014 r., nr (...), Prezydent Miasta G., działając na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 966 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej jako "K.p.a.", odmówił przyznania D. B. dodatku mieszkaniowego za okres od lipca 2014 r. do grudnia 2014 r.
W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że wnioskiem z dnia (...) sierpnia 2014 r. D. B. zwróciła się do organu o przyznanie jej dodatku mieszkaniowego za okres od lipca 2014 r. do grudnia 2014 r. tj. za okres sprzed dnia złożenia wniosku. Następnie organ przytoczył treść art. 7 ust. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wskazując, że zgodnie z jego brzmieniem przedmiotowe świadczenie jest przyznawane na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku, a więc stanowi świadczenie przyznawane na przyszłość, a nie za okres wsteczny. Dlatego też, pomimo, że w toku prowadzonego postępowania ustalono, że wnioskodawczyni posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia nie przekracza maksymalnej normatywnej powierzchni warunkującej uzyskanie dodatku mieszkalnego, natomiast jej dochód nie przekracza ustalonego kryterium dochodowego, organ nie mógł przyznać jej świadczenia na wskazany we wniosku okres (od lipca do grudnia 2014 r.).