Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. II SA/Po 196/15
Dnia 15 lipca 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2015 roku sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2015r. Nr. [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. (dalej: "organ pierwszej instancji" lub "PINB w K."), działając na podstawie art. 48 ust. 1 i 4 w zw. z art. 52 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: "Prawo budowlane") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "K.p.a."), nakazał właścicielowi nieruchomości położonej w D. nr [...] (działka nr [...]) - "A" Sp. z o.o. z siedzibą w D. [...] (dalej: "Spółka"), rozbiórkę "budynku agregatu prądotwórczego" (wymiary: długość ok. [...]m; szerokość ok. [...]m), wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę na działce nr [...], "zakreślonego kolorem czerwonym na szkicu stanowiącym załącznik" do decyzji. W osnowie organ pierwszej instancji dookreślił, że obiekt "budynku agregatu prądotwórczego " stanowi: fundament, konstrukcja stalowa nośna obiektu, dach z płyt warstwowych, 3 ściany zewnętrzne z blachy trapezowej (od strony północnej i wschodniej) oraz urządzenie techniczne (agregat prądotwórczy).
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ nadzoru budowlanego przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.
PINB w K. prowadził postępowanie w sprawie samowolnej budowy obiektu budowlanego - "budynku agregatu prądotwórczego" ([...]m x [...]m) dla potrzeb Zakładu Produkcji [...], na nieruchomości w D. nr [...], działka nr [...], której właścicielem jest Spółka. Podstawę do wszczęcia postępowania stanowiły ustalenia poczynione w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniach [...] lutego 2012 r. oraz [...] i [...] września 2012 r. Ustalono, że budynek agregatu prądotwórczego jest obiektem jednokondygnacyjnym, przykrytym dachem jednospadowym niskim. Wymiary budynku to ok. [...]m (długość), [...]m (szerokość) i [...]-[...]m (wysokość). Budynek ten jest obiektem budowlanym, który jest trwale związany z gruntem oraz jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W budynku znajduje się urządzenie techniczne - agregat prądotwórczy zasilany olejem. Obiekt jest obiektem samodzielnym - posiada samodzielną konstrukcję nośną w postaci ramy stalowej powiązanej z własnym fundamentem, swój dach oraz ściany zewnętrzne. Na podstawie całości zgromadzonego materiału dowodowego organ pierwszej instancji ustalił, że budynek agregatu prądotwórczego został wybudowany w [...] kwartale 2010 r., bez wymaganego pozwolenia na budowę.