Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 lipca 2015 r., sygn. I SA/Op 359/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Protokolant Referent stażysta Dorota Ziółecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Gminy Lubsza z dnia 19 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Rada Gminy Lubsza na sesji w dniu 19 marca 2015 r. podjęła, na podstawie § 21 pkt 2 Statutu Gminy Lubsza przyjętego uchwałą nr IV/36/2003 z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz. Urz. Woj. Opolskiego Nr 28, poz. 662), oświadczenie w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie przez Wójta Gminy Lubsza należności przysługujących Gminie Lubsza wraz z odsetkami tytułem opłat wynikających z Umowy nr 1/91 z dnia 24.05.1991 r. za wysypisko w [...].
W § 1 w/w oświadczenia Rada Gminy Lubsza wyraziła zgodę na umorzenie przez Wójta Gminy Lubsza należności przysługujących Gminie Lubsza od K. A. z tytułu opłat za wysypisko w [...] w wysokości 1.749.960 zł wraz z należnymi odsetkami od tych zaległości.
W toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego Wojewoda Opolski ustalił, iż projekt przedmiotowego oświadczenia był poddany pod głosowanie na sesji w dniu 19 marca 2015 r. i zostało ono podjęte jednogłośnie (pismo nr [...]). W oświadczeniu zawarto sformułowanie "wyraża się zgodę", zatem stanowi ono akt woli Rady i jest wiążące dla organu wykonawczego gminy. Zdaniem organu nadzoru, kwestionowane oświadczenie nie może zostać potraktowane jako intencyjne, ponieważ uprawnia wójta do umorzenia należności, a więc zawiera normę prawną, co przesądza o jego normatywnym charakterze.