Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Wa 491/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca) sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi M. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 października 2014 r. nr IPPP1/443-871/14-2/EK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. We wniosku o udzielnie interpretacji indywidulanej M. S.A. z siedzibą w W. (dalej zwany: "Spółką") przedstawił zdarzenie przyszłe, z którego wynika, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej zwany: "VAT"), prowadzącym działalność bankową na podstawie zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, na mocy przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997r. prawo bankowe (dalej zwana: "u.p.b.).
W ramach struktury Grupy m. funkcjonuje wyspecjalizowany podmiot - bank hipoteczny (dalej zwany: "Bank hip."), działający na mocy przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (dalej zwana: "u.b.h."). Do podstawowych czynności Banku hip. należy m.in. udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką, nabywanie wierzytelności innych banków z tytułu udzielonych przez nie kredytów zabezpieczonych hipoteką, emitowanie hipotecznych listów zastawnych, których podstawę stanowią wierzytelności banku hipotecznego z tytułu udzielonych kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz nabyte wierzytelności innych banków z tytułu udzielonych przez nie kredytów zabezpieczonych hipoteką (art. 12 u.b.h.).
Wspólnym celem Spółki i Banku hip. jest zapewnienie długoterminowych źródeł refinansowania w Grupie M., zwłaszcza w zakresie refinansowania aktywów, jakimi są kredyty hipoteczne celem sprostania wymogom wynikającym z konieczności spełnienia oczekiwań nadzoru bankowego wynikającego z pakietu Bazylea III oraz CRD IV i CRR, w szczególności w kontekście utrzymywania nowych miar nadzorczych płynności długoterminowej. W związku z realizacją tego celu oba ww. podmioty zamierzają zawrzeć umowę regulującą nabywanie przez Bank hip. portfeli wierzytelności z tytułu kredytów zabezpieczonych hipoteką, celem ich zrefinansowania przez emisję hipotecznych listów zastawnych oraz określającą zasady świadczenia przez Spółkę na rzecz Bank hip. kompleksowej obsługi nabytych przez Bank hip. kredytów banku Spółki, gdyż wynika to z konieczności biznesowej - zapewnienia klientom Spółki niezmienionego standardu usługi - takiego samego jak przed transferem wierzytelności - w kontekście możliwości zrealizowania podstawowego celu umowy (skutecznej i efektywnej ekonomicznie emisja listów zastawnych refinansująca aktywa w Grupie M.). Transakcja przeniesienia portfela wierzytelności przeprowadzona będzie na mocy art. 509 i następne k.c. - przelew wierzytelności. Z umowy wynika, że wspólnym celem Spółki i Banku hip. jest przeprowadzenie transakcji przenoszenia wierzytelności na zasadzie "true-sale", (rzeczywistej sprzedaży aktywów), która umożliwi Bank hip. dokonanie emisji listów zastawnych. Bank hip. w związku z przeniesieniem portfela wierzytelności wejdzie w ogół praw wynikających z zawartych z klientami umów kredytowych dotyczących wierzytelności tj. w szczególności w prawo do wierzytelności głównej o spłatę kredytu z odsetkami, wszelkie prawa z nią związane tj. np. prawa z tytułu ustanowionych zabezpieczeń, prawo do odszkodowania z polisy ubezpieczenia nieruchomości, a także inne prawa, których zbywalność nie została wyłączona przez prawo.