Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3267/14

Za koszt podatkowy mogą być uznane wydatki faktycznie poniesione - wartości historyczne, wydane na dzień objęcia/nabycia udziału - to co faktycznie przeznaczono w dacie poniesienia na objęcie/nabycie udziałów. Tylko wydatek (wartość historyczna) z chwili wniesienia aportu stanowi o realnym uszczupleniu majątku osoby wnoszącej wkład (aport) do spółki osobowej niemającej osobowości prawnej (art. 24 ust 4c u.p.d.f.).

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Grażyna Nasierowska, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi K. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 lipca 2014 r. nr IPPB1/415-391/14-5/MT w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. K. W. (dalej zwana: "Skarżącą") we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej, opisując zdarzenie przyszłe wskazała, iż jako osoba fizyczna jest, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012r., poz. 361, ze zm., dalej: u.p.d.f.), objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Polski. Rozważa przystąpienie do polskiej spółki osobowej w formie spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej lub cywilnej przez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci posiadanych aktywów - m.in. wierzytelności, udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, zarówno z siedzibą w Polsce, jak i poza Polską, prawa własności intelektualnej i innych. Skarżąca stanie się przez to wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski.

Skarżąca, w zależności od rozwoju i perspektyw działalności gospodarczej spółki, bierze pod uwagę możliwość wystąpienia w przyszłości z ww. spółki, która zgodnie z umową spółki, dokona wypłaty środków pieniężnych na jej rzecz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00