Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. VI SA/Wa 500/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi A. P. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozytywnego zaopiniowania wniosku o cofnięcie koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] sierpnia 2014r. Minister Spraw Wewnętrznych wystąpił do Komendanta Policji z wnioskiem o wydanie opinii, o której mowa w art. 16 ustawy o ochronie osób i mienia, informując, że prowadzone jest postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji Nr [...] udzielonej A.P. na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, realizowanych w formie bezpośredniej ochrony fizycznej, jako Ekspert Security A.P.
W toku postępowania administracyjnego organ I instancji ustalił, iż A.P. w miejscu zamieszkania posiada pozytywną opinię i nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym jako osoba karana, jednakże toczy się w stosunku do niego postępowanie karne, w którym oskarżono go o popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Ponadto został on skreślony ostateczną decyzją z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Postanowieniem z dnia [...] października 2014 r. Komendant Policji pozytywnie zaopiniował wniosek o cofnięcie koncesji udzielonej A.P. na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, realizowanych w formie bezpośredniej ochrony fizycznej, jako Ekspert Security A.P.
Na to postanowienie A.P. wniósł zażalenie do Komendanta Głównego Policji zarzucając organowi I instancji naruszenie prawa materialnego, a w szczególności art. 7 k.p.a. poprzez niedokładne wyjaśnienie stanu faktycznego oraz wyciągnięcie błędnych wniosków, mających wpływ na wynik sprawy. A.P. stwierdził, iż postanowienie pozytywnie opiniujące cofnięcie mu koncesji ze względu na toczące się przeciwko niemu postępowanie karne narusza elementarną zasadę domniemania niewinności zawartą w art. 42 ust. 3 Konstytucji RP i w art. 5 § 1 kpk, która nakazuje powstrzymanie się od wyciągania jakichkolwiek trwałych następstw prawnych z faktu postawienia kogoś pod zarzutem popełnienia przestępstwa.