Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Wa 465/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie: WSA Jolanta Dargas WSA Mirosław Gdesz Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] stycznia [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania J.S., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...]listopada [...] r., nr [...] umarzającą postępowanie w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez P.S. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, położonej w miejscowości [...] przy ul. [...], powiat [...], województwo [...]

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że J.S. wnioskiem z dnia [...] grudnia [...] r. wystąpił do Urzędu Rejonowego w [...] o wpisanie go do rejestru osób ubiegających się o rekompensatę za mienie pozostawione poza granicami Polski, który to wniosek pismem z dnia 24 czerwca 2004 r. zgodnie z właściwością został przekazany do rozpatrzenia Wojewodzie [...]. W dniu 18 lutego 2008 r. J. S. ponowił wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej jego prawo do rekompensaty. Pismem z dnia 6 listopada 2008 r. Wojewoda [...] wezwał wnioskodawcę do przedłożenia w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia wezwania wymienionych w treści wezwania dokumentów i oświadczeń, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Jednocześnie organ wojewódzki podjął we własnym zakresie działania mające na celu gromadzenie materiału dowodowego w sprawie.

J.S., nawiązując do pisma z dnia 6 listopada 2008 r., pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r. zwrócił się do Wojewody [...] z wnioskiem o zawieszenie postępowania "na najdłuższy możliwy okres". W uzasadnieniu swojego wniosku wskazał na potrzebę wystosowania przez niego do Sądu Okręgowego w [...] wniosku o uzupełnienie wyroku dotyczącego mienia pozostawionego poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej, jak też na potrzebę odnalezienia dokumentów dotyczących pierwszego zameldowania jego rodziców po repatriacji. Wnioskodawca wyjaśnił, że dotychczas dokumentów tych nie udało mu się przedstawić organowi z uwagi na choroby (wymagające pobytu w szpitalu a także operację onkologiczną) i konieczność rekonwalescencji. Po rozpatrzeniu tego wniosku Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] czerwca [...] r. zawiesił prowadzone postępowanie, pouczając jednocześnie stronę, że "stosownie do art. 98 § 2 Kpa, jeżeli w ciągu 3 lat od daty zawieszenia postępowania strona nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia uważa się za wycofane". Przedmiotowe postanowienie zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 30 czerwca 2009 r. Zgodnie ze znajdującą się w aktach administracyjnych [...] Urzędu Wojewódzkiego notatką służbową z dnia 27 lutego 2013 r., do dnia jej sporządzenia strona nie wniosła o podjęcie zawieszonego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00