Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Po 455/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2015r. sprawy ze skargi A S.A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości za 2009 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2014 r. nr [...] Burmistrz Miasta T. nadał rygor natychmiastowej wykonalności wydanej przez siebie decyzji z dnia [...] października 2014 r. nr [...] określającej O. S.A, (poprzednio T. S.A) - dalej zwanej spółką lub skarżącą, wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za okres od lutego do grudnia 2009 r.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, że stosownie do postanowień art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Burmistrz Miasta T. zaznaczył przy tym, że zacytowany przepis stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

Dalej, organ I instancji stwierdził, że z dokumentacji księgowej oraz akt postępowania wymiarowego wynika, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego skarżącej za rok 2009, na dzień wydania postanowienia, był krótszy niż 3 miesiące. Zaznaczono przy tym, że skarżąca do dnia wydania przez organ I instancji postanowienia nadającego rygor natychmiastowej wykonalności dobrowolnie nie wpłaciła zaległej należności wynikającej z decyzji. Powyższe w ocenie organu podatkowego I instancji uprawdopodabnia, że zobowiązanie wynikające z nieostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] października 2014 r. nie zostanie wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00