Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Op 169/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. Insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi S. C. na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Sanitarnego w Opolu z dnia 10 lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi skarga S. C. na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 10 lutego 2015 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Strzelcach Opolskich z dnia 22 października 2014 r. odmawiającą stwierdzenia u strony choroby zawodowej w postaci pylicy krzemowej wymienionej w pozycji 3.1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367), zwanego dalej rozporządzeniem.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

S. C. dokonał w dniu 16 sierpnia 2011 r. osobistego zgłoszenia Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Strzelcach Opolskich podejrzenia choroby zawodowej pylicy krzemowej. W zgłoszeniu podał, że był zatrudniony jako ślusarz narzędziowy w A w [...] i w latach od 1970 do 1978 był narażony na czynniki szkodliwe podczas szlifowania na szlifierkach.

Zawiadomieniem z dnia 31 sierpnia 2011r. organ I instancji wszczął postępowanie administracyjne z urzędu. W jego toku przesłuchał S. C. w charakterze strony, dwóch świadków zgłoszonych przez stronę, zwrócił się do Archiwum [...] Spółka z o.o. w [...] o przesłanie dokumentacji dotyczącej warunków przebiegu pracy zawodowej badań lekarskich oraz badań środowiska pracy w zakładzie A. W aktach administracyjnych sprawy znajdują się odręczne zapisy datowane na dzień 3 listopada 2011r. z nagłówkiem "Archiwum [...]" stanowiące wypisy i notatki zrobione przez anonimową osobę, częściowo nieczytelne. Notatki te są np. wyciągiem z książki obliczeń Laboratorium Higieny Pracy A w [...] z lat 1970-1997. Na podstawie tej dokumentacji, świadectw pracy i świadectwa szkolnego strony, Kierownik Oddziału Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w [...] wypełnił kartę oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej. W karcie tej, jako czynnik będący przyczyną choroby zawodowej wymieniono pył z zawartością wolnej krystalicznej krzemionki zaznaczając jednocześnie, że w "dokumentacji brak wyników pomiarów". Organ I instancji zwrócił się także do następcy prawnego B im. [...] w [...], tj. [...] [...] [...] S.A., Oddział w [...] o sporządzenie karty oceny narażenia zawodowego z okresu zatrudnienia strony w B w [...]. Z przedłożonych kart oceny z dnia 6 grudnia 2011 r. i z dnia 23 stycznia 2012 r. wynikało, że w okresie pracy w charakterze ślusarza pracownik mógł być narażony na czynnik szkodliwy w postaci pyłu z zawartością wolnej krystalicznej krzemionki, lecz zakład nie dysponuje pomiarami tego czynnika. Zaznaczono jednocześnie, że strona podlegała badaniom profilaktycznym oraz była zaopatrzona w toku pracy w środki ochrony zbiorowej i indywidualnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00