Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Lu 393/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), Sędziowie SO del. Monika Kazubińska-Kręcisz,, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. -oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania M. B. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] w sprawie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2008 w wysokości 165.194.00 zł.
Od powyższej decyzji podatnik złożył odwołanie, w którym zaskarżył przedmiotową decyzję w części dotyczącej bezzasadnego podwyższenia przychodów ze sprzedaży samochodów importowanych z USA, jednocześnie wskazując, że pozostałe ustalenia zawarte w decyzji, dotyczące zaniżenia podstaw opodatkowania uznaje za zasadne i w tym zakresie złożył w Urzędzie Skarbowym, stosowną korektę zeznania rocznego PIT- 36L. W odwołaniu zarzucono rażące naruszenie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez przyjęcie, że przepis ten za przychody z działalności gospodarczej uznaje wartość rynkową transakcji, a nie faktycznie otrzymane przychody. Ponadto zarzucono naruszenie art. 120 i art. 122 Ordynacji podatkowej oraz art. 193 § 4 Ordynacji podatkowej poprzez stwierdzenie nierzetelności w zakresie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychodów ze sprzedaży samochodów importowanych w 2008 r.
W piśmie procesowym z dnia [...] października 2014 r. W. B. - jako pełnomocnik podatnika, w ramach przysługującego stronie prawa do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego, powtórzyła zarzuty postawione w odwołaniu dodatkowo powołując regulację Wspólnotowego Kodeksu Celnego, zgodnie z którą wartością celną przewożonych towarów jest wartość transakcyjna, tzn. cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, która odpowiada art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w pełni była respektowana przez organy celne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right