Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Ke 221/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania

1.1. Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia 23 stycznia 2015 r. nr (...) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 15 października 2013 r. nr (...) w sprawie określenia P.P. w podatku od towarów i usług:

1. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny kwartał za:

- II kwartał 2010 r. w wysokości 10 261 zł,

- III kwartał 2010 r. w wysokości 6299 zł;

2. zobowiązania podatkowego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego za IV kwartał 2010 r. w wysokości 107 560 zł,;

3. kwoty podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy o VAT za maj, czerwiec, sierpień, listopad, grudzień 2010 r.

1.2. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w 2010 r. P.P. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą X w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży na rzecz kontrahentów krajowych maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego oraz części do nich, świadczenia usług remontowych i modernizacji urządzeń, serwisu sieci komputerowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej w firmie podatnika, obejmującej rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania VAT za 2010 r., nie stwierdzono nieprawidłowości w stosowaniu 0% stawki VAT przy WDT. Nieprawidłowości stwierdzono natomiast w zakresie odliczenia podatku naliczonego i sprzedaży dokonywanej na rzecz kontrahentów krajowych opodatkowanej stawką VAT 22%.

1.3. Organ wskazał, że choć obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej zwana "ustawa o VAT", jednak prawo to nie ma charakteru absolutnego i doznaje szeregu wyjątków, opisanych w przepisach tej ustawy, m.in. w art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00