Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Gl 329/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Gumuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi H. M. na czynność [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy usunięcia punktów karnych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 października 2014 r. H. M. wniósł do Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. (dalej w skrócie "Komendant") o dokonanie korekt i wykreśleń widniejących w ewidencji punktów przypisanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego:

1. o skorygowanie ujawnionych w ewidencji wpisów poprzez wykreślenie wpisu dotyczącego 8 punktów (E02) za naruszenie z dnia 7 kwietnia 2011 r. z uwagi na brak podstaw prawnych i faktycznych do dokonania takiego wpisu;

2. o usunięcie z ewidencji wpisów:

— dotyczącego 8 punktów (E02) za naruszenie z dnia 7 kwietnia 2011 r.,

— dotyczącego 8 punktów (E02) za naruszenie z dnia 4 sierpnia 2011 r.,

— dotyczącego 10 punktów (E01) za naruszenie z dnia 31 października 2011 r.

z uwagi na zatarcie ukarania.

Komendant KWP w odpowiedzi na wniosek z dnia 8 października 2014 r. pismem z dnia [...] r. poinformował, że brak jest podstaw do uwzględnienia wniosku. Podał, że stosownie do regulacji § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2002 r. nr 236, poz. 1998 ze zm.), które obowiązywało w dniu 7 kwietnia 2011 r., kiedy to wnioskujący dopuścił się naruszenia polegającego na przekroczeniu prędkości od 41 do 50km/h, do ewidencji kierowców wpisywało się osobę, która kierując pojazdem dopuściła się naruszenia przepisów ruchu drogowego. Do ewidencji wpisywało się naruszenia, zgodnie z wykazem stanowiącym Załącznik nr 1 do rozporządzenia. Natomiast załącznik, o którym mowa, nazwany przez prawodawcę jako "wykaz naruszeń przepisów ruchu drogowego i liczba punktów odpowiadająca tym naruszeniom", przedstawia naruszenia podlegające ewidencji i liczbę punktów odpowiadającą poszczególnym czynom. Przepisy powyższego rozporządzenia, jak i aktualnie obowiązującej normy prawnej regulującej omawiane zagadnienie, nie odnoszą się do kwalifikacji prawnych umieszczonych na druku mandatowym, a jedynie do naruszeń i liczby punktów im odpowiadających. Dlatego też przytoczone w tabeli artykuły należy traktować informacyjnie. Tak więc mimo, iż funkcjonariusz nakładający mandat karny kredytowany seria [...] nr [...] popełnił błąd podczas wpisywania kwalifikacji prawnej czynu, Komendant nie znajduje przesłanek, aby usunąć z ewidencji punkty za popełnione w dniu 7 kwietnia 2011 r. wykroczenie, gdyż punkty przypisuje się z mocy prawa, a nie na podstawie zapisów zamieszczonych w druku mandatowym. Ponadto prawodawca w §6 rozporządzenia jasno określił przypadki, kiedy organ prowadzący ewidencję usuwa z niej punkty przypisane na podstawie wpisu ostatecznego. Niewątpliwie katalog ten nie przewiduje sytuacji prowadzącej do usunięcia punktów ostatecznych z uwagi na omyłkę pisarską funkcjonariusza nakładającego grzywnę w postaci mandatu karnego kredytowanego. Nadto, zgodnie art. 46 § 1 i 2 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku - Kodeks wykroczeń (obecnie j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 482 ze zm. - dalej k.w.), ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 (dwóch) lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary chyba, że ukarany przed upływem tego okresu popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu jedną z przewidzianych prawem kar. Wtedy ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 (dwóch) lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie. Tak więc w ewidencji kierowców nadal pozostają rejestracje naruszeń, których dopuścił się wnioskujący w okresie od dnia 27 lutego 2004 r. do 4 lutego 2014 r., a o usunięciu ich, po uwzględnieniu art. 46 §2 k.w., może być mowa dopiero po upływie 2 lat od dnia wykonania kary za czyn zaistniały w dniu 4 lutego 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00