Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 maja 2015 r., sygn. VI SA/Wa 4045/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Zalewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska Protokolant ref. staż. Łukasz Kawalec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2015 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Pismem z dnia [...] stycznia 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. (dalej: ZUS) wystąpił do [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie decyzji ustalającej obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego A. R.
ZUS wskazał, że Ubezpieczona w okresach:
- od 25 października 2004 r. do 24 listopada 2004 r.,
- od 10 grudnia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r.,
- od 3 stycznia 2005 r. do 30 kwietnia 2005 r.,
- od 4 maja 2005 r. do 31 maja 2005 r.,
wykonywała pracę na podstawie, zawartych ze Spółką umów cywilnoprawnych o charakterze zlecenia - nazwanych "umowami o dzieło".
Świadczenie umowy polegało na wykonaniu określonej ilości zestawów kosmetycznych, z tym że nie można było, z uwagi na upływ czasu od okresu obowiązywania umowy do daty kontroli ZUS ustalić jakie produkty wchodziły w skład zestawu: np. szampon i żel pod prysznic czy też dezodorant wraz z pianką do golenia oraz liczby produktów pakowanych jako jeden zestaw. Z tytułu wykonywania pracy w ramach ww. umów, A. R. nie została zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
2. Dyrektor [...]OWNFZ decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. stwierdził, że A. R. podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w okresach wskazanych w piśmie ZUS z tytułu zawartych ze Spółką umów cywilnoprawnych o charakterze zlecenia nazwanych "umowami o dzieło". Zakres prac, jaki na podstawie zawartych umów należało wykonać, wskazywał że były to umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W umowach tych bowiem nie określono dzieła jako finalnego materialnego efektu działania ich wykonawczyni.