Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 maja 2015 r., sygn. II SA/Wa 1684/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania (sprawozdawca) Sędziowie WSA Ewa Grochowska - Jung Sławomir Fularski Protokolant straszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów ochrony prawnej poniesionych w postępowaniu dyscyplinarnym - oddala skargę -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Komendant Główny Straży Granicznej, powołując w podstawie prawnej art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), dalej: "k.p.a." w związku z art. 71a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania [...] D. K. z dnia [...] maja 2014 r. od decyzji Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej nr [...] z dnia [...] maja 2014 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ odwoławczy przedstawił dotychczasowy tok postępowania wskazując, co następuje:

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2014 r. pełnomocnik D. K. zwrócił się do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej o przyznanie na jej rzecz kwoty 1.230,00 zł tytułem zwrotu wydatków związanych z ustanowieniem obrońcy w postępowaniu dyscyplinarnym. W uzasadnieniu podano, że ww. organ orzeczeniem nr [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. uniewinnił D. K. od postawionych jej w postępowaniu dyscyplinarnym zarzutów. Do wniosku załączono oświadczenie pełnomocnika o uiszczeniu ww. kwoty na rzecz Kancelarii Adwokackiej adwokat E. S..

Udzielając odpowiedzi pismem z dnia [...] maja 2014 r. l dz. [...] organ przytoczył art. 71a ustawy o Straży Granicznej i stwierdził, że przepis ten nie stanowi podstawy prawnej do zwrotu kosztów ochrony prawnej poniesionych przez funkcjonariusza w postępowaniu dyscyplinarnym. Zdaniem organu, z przepisu tego jednoznacznie wynika, iż stanowi on podstawę prawną do zwrotu poniesionych przez funkcjonariusza kosztów ochrony prawnej w procesie karnym prowadzonym wyłącznie o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem przez funkcjonariusza czynności służbowych, a nie w postępowaniu dyscyplinarnym lub w procesie karnym prowadzonym o przestępstwo popełnione przez funkcjonariusza, nie pozostające w związku z wykonywaniem czynności służbowych. W końcowej części pisma organ zauważył, że fakt poniesienia przez funkcjonariusza kosztów ochrony prawnej powinien zostać potwierdzony dowodami takimi jak rachunek lub faktura, nie zaś oświadczeniem pełnomocnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00