Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 maja 2015 r., sygn. II SA/Rz 1571/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Paweł Zaborniak /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] listopada 2013 nr [...]
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. L. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] (dalej: "SKO" lub "Kolegium") z dnia [...] października 2014 r. nr [...], wydana w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Zaskarżone rozstrzygnięcie wydano w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Wnioskiem z dnia 30 października 2013 r. M. L. zwróciła się do Burmistrza [...] o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką sprawowaną nad jej niepełnosprawnym w stopniu znacznym dziadkiem - S. B. Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Burmistrz odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.
W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z uregulowaniami art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm., dalej: "u.ś.r."), specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, tj. krewnym w linii prostej oraz rodzeństwu. Zgodnie z art. 128 K.r.o. na osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu ciąży obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki lub też gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki. W opisywanej sprawie S. B. posiada osoby spokrewnione z nim w stopniu bliższym niż wnioskodawczyni tj. swoje córki, które nie są osobami niepełnosprawnymi i mogą niezbędną opiekę sprawować, a zatem brak było podstaw do przyznania M. L. wnioskowanego świadczenia.
-
keyboard_arrow_right