Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 maja 2015 r., sygn. II SA/Rz 221/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ WSA Paweł Zaborniak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. sprawy ze skargi D. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...].
Uzasadnienie
II SA/Rz 221/15
UZASADNIENIE
Wnioskiem z 8.12.2014 r. D. Z. zwróciła się do Burmistrza [...] z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz jej małoletnich synów - M. T. i C. T. Podała, że alimenty na rzecz ww. zostały zasądzone wyrokiem Sądu Cywilnego i Karnego w Weronie z dnia 30 września 2009 r. od ojca małoletnich - E. T.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] Burmistrz [...] odmówił przyznania wnioskowanych świadczeń.
W jej motywach podał, że podstawowym warunkiem uzyskania prawa do świadczeń alimentacyjnych jest udokumentowanie bezskuteczności egzekucji alimentów. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 1228, ze zm., dalej: "u.p.a."), za bezskuteczną egzekucję uważa się m.in. niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika lub braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą. W opisywanej sprawie ustalono, że wnioskodawczyni złożyła wniosek w Sądzie Okręgowym [...] o dochodzenie roszczeń alimentacyjnych od dłużnika alimentacyjnego zamieszkałego we Włoszech i wniosek ten w dniu 1 grudnia 2014 r. został przesłany do właściwego organu w Rzymie. Wobec powyższego nie można było uznać, że egzekucja prowadzona przeciwko zobowiązanemu jest bezskuteczna, co z kolei obligowało do wydania decyzji odmownej.