Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 maja 2015 r., sygn. II SA/Ol 268/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant Referent-Stażysta Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2015 r. sprawy ze skargi I. P. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]". Dowódca Jednostki Wojskowej Nr "[...]" w A (dalej jako: "organ"), po rozpatrzeniu odwołania I. P., utrzymał w mocy rozkaz personalny nr "[...]" Dowódcy 1 Brygady Pancernej z dnia "[...]" o zwolnieniu odwołującego się z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 grudnia 2014 r. i przeniesienia do rezerwy, wskutek otrzymania ogólnej oceny niedostatecznej w opinii służbowej.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że szeregowy I. P. pełnił zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu zawartego na okres od dnia 7 listopada 2013 r. do dnia 28 czerwca 2015 r. W opinii służbowej z dnia 26 września 2014 r. oceniony został na ocenę ogólną niedostateczną. Odwołanie od tej opinii nie zostało uwzględnione, podobnie jak wniosek o jej weryfikację. Organ wskazał na treść art. 111 pkt 6 i art. 115 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414), dalej jako: "u.s.w." oraz na przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 670), dalej jako: "rozporządzenie", podkreślając, że otrzymanie ogólnej oceny niedostatecznej w opinii służbowej stanowi obligatoryjną podstawę do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Podstawą oceny było wywiązywanie się przez żołnierza z jego obowiązków, jego kompetencje i predyspozycje, dyspozycyjność, odpowiedzialność oraz odporność na stres.