Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 maja 2015 r., sygn. I SA/Kr 469/15
|Sygn. akt I SA/Kr 469/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 18 maja 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Maja Chodacka, WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2015 r., sprawy ze skargi S.Z. S.A. w K. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta K. z dnia 21 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
W dniu 21 listopada 2014 r. wpłynął do Prezydenta Miasta K. wniosek S.Z. S.A. w K. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania przepisów prawa podatkowego, to jest przepisu art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j.: Dz.U. z 2014 r., poz. 849 z późn. zm.).
We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynika, że wnioskodawca planuje wyodrębnienie dwóch lokali w budynku na nieruchomości będącej własnością spółki, położonej w K. przy ul. A. Odrębna własność lokali będzie ustanowiona w drodze jednostronnej czynności prawnej wnioskodawcy, gdyż obecnie jest on jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Będzie ona dokonana w formie aktu notarialnego i potwierdzona wpisem do księgi wieczystej. Wydzielone lokale będą posiadały ściany trwale wydzielające ten lokal. Nie będą to ani przepierzenia drewniane ani szklane.
W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się o wykładnię przepisu art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez odpowiedź na pytanie, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, po wykonaniu opisanych transakcji wnioskodawca powinien obliczać podatek od: