Postanowienie WSA w Kielcach z dnia 21 maja 2015 r., sygn. II SA/Ke 329/15
Odrzucenie skargi; Transport
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi "X". Sp. z o. o. na zawiadomienie Marszałka Województwa z dnia [...] informujące o zamiarze wyłonienia operatora świadczącego usługi w transporcie kolejowym poprzez zawarcie umowy w trybie bezpośrednim p o s t a n a w i a I. odrzucić skargę; II. zwrócić skarżącemu "X". Sp. z o. o. kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Dnia 19 lutego 2015r. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa zostało opublikowane "zawiadomienie z dnia [...]", w którym Marszałek Województwa , działając na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 7 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. Nr 5 poz. 13 z dnia 13 stycznia 2011r. ze zm.) "informuje, że zamierza wyłonić Operatora świadczącego usługi w transporcie kolejowym zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym, tj. zawrze umowę z Operatorem w trybie bezpośrednim".
W uzasadnieniu tego "zawiadomienia" podano: "wybór trybu bezpośredniego zawarcia umowy wynika z faktu posiadania przez Województwo udziałów w Spółce z o.o. "Y", a w związku z tym współdziałalności za funkcjonowanie Spółki. Ponadto wzięto pod uwagę podjęte działania zmierzające do restrukturyzacji Spółki, w tym podpisano w IV kwartale 2014r. przez umocowanych przedstawicieli Województwa Porozumienia. Zgodnie z zapisami zawartymi w w/w Porozumieniu sygnatariusze zobowiązali się m.in. do bezpośredniego powierzenia świadczenia usług w transporcie kolejowym i tym samym zawarcie ze Spółką wieloletniej umowy świadczenia usług przewozowych kolejowych w ramach usługi publicznej".