Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 maja 2015 r., sygn. II SA/Ke 98/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] , znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania J. S. od decyzji Wójta Gminy B. z 25 września 2014 r. nakładającej na J. S. - właściciela działki nr ewid. [...], obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego poprzez usunięcie dokonanego podwyższenia gruntu, na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 w zw. z art. 127 § 2 kpa uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i umorzyło postępowanie organu I instancji.
Rozpatrując wniesione przez J. S. odwołanie od ww. decyzji organ II instancji ustalił, że nieruchomość o nr ewid. [...] położona w miejscowości B. znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia przeciwpowodziowego.
Organ wskazał, że z dokumentu urzędowego, który jest dowodem
o szczególnej mocy dowodowej - decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. z 1 lipca 2013 r. wynika, iż na podstawie opracowania sporządzonego przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. pn. "Studium dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej - Etap I - rzeka Kamienna", wskazany wyżej obszar znajduje się w całości w zasięgu wody
o prawdopodobieństwie wystąpienia 1%, a zatem stosownie do treści art. 9 ust. 1 pkt 6c ustawy Prawo wodne, w związku z art. 14 i art. 17 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, uznany jest za obszar szczególnego zagrożenia powodzią.