Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 maja 2015 r., sygn. II SA/Go 177/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. sprawy ze skargi S.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji oraz odmowy wydania uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii C oraz C+E I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego S.F. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2014r. Starosta, powołując się na dyspozycję art. 151 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267), art. 11 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2014r., poz. 600) oraz § 8 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2012r., poz. 1005 ze zm.):
1. uchylił decyzję własną z dnia [...] grudnia 2005r. w przedmiocie wydania S.F. prawa jazdy kategorii C nr [...] serii G nr [...],
1. odmówił wydania S.F. uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii C,
1. odmówił wydania S.F. uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii C+E.
Uzasadniając decyzję Starosta wskazał, iż dnia [...] maja 2014r. Prokurator Prokuratury Rejonowej wniósł, w trybie art. 184 § 1 kpa, sprzeciw od decyzji Starosty z dnia [...] grudnia 2005r. w przedmiocie wydania S.F. prawa jazdy kategorii C, żądając wznowienia postępowania w oparciu o treść art. 145 § 1 pkt 2 kpa, z uwagi na wydanie przedmiotowej decyzji w wyniku przestępstwa. Prokurator stwierdził, że S.F. nie uczestniczył w kursie teoretycznym, ani praktycznym w odpowiedniej wymaganej prawem liczbie godzin, a pozytywny wynik egzaminu końcowego kategorii C został ustalony i opłacony z góry. Ponadto zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza w dniu [...] lipca 2005r. poświadcza nieprawdę, ponieważ wnioskodawca nigdy w takim badaniu nie uczestniczył. Na podstawie wniosku złożonego przez S.F. wraz z wymaganymi załącznikami zostało wydane prawo jazdy kategorii C. Na mocy załączonego do sprzeciwu wyroku Sądu Rejonowego z dnia [...] sierpnia 2011r. (sygn. akt [...]), K.W. - kierownika Ośrodka Szkolenia Kierowców "K.W." uznano za winnego popełnienia czynu polegającego na tym, że działając w krótkich odstępach czasu i w podobny sposób, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, będąc osobą uprawnioną do wystawiania dokumentów poświadczających odbycie kursu na prawo jazdy, poświadczył nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, w ten sposób, iż wystawiał zaświadczenia potwierdzające, że wskazane w nich osoby (m.in. S.F.) odbyły szkolenia na prawo jazdy określonych kategorii, podczas gdy w rzeczywistości w szkoleniach takich nie uczestniczyły. Ponadto kierownik Ośrodka wręczał korzyść majątkową pełniącemu funkcję publiczną lekarzowi-orzecznikowi uprawnionemu do wykonywania badań kierowców oraz osób starających się o uzyskanie prawa jazdy, który wystawił S.F., bez przeprowadzenia badań, zaświadczenie lekarskie nr [...] z dnia [...] lipca 2005r. o braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.