Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 3323/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Anna Sękowska (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant referent stażysta Bartłomiej Grzybowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A. R. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2014 r. nr PT8/033/275/893/TKE/13/RD63343 w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
A. R. (dalej zwany: Skarżącym) złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usługi polegającej na wykonaniu instalacji gazowej. Skarżący wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług instalacyjnych w zakresie montażu instalacji gazowych dla odbiorców indywidualnych oraz firm. W ramach swojej działalności Skarżący wykonuje u klienta indywidualnego montaż zbiornika na gaz płynny na terenie działki oraz prowadzi instalację gazową od tego zbiornika do domu. Następnie w budynku instalacja doprowadzona jest do kotła CO i kuchni gazowej. . Rura w budynku jest trwale przymocowana do ścian specjalnymi kołkami stalowymi z uchwytami. Elementy zewnętrzne również są przytwierdzone do ściany budynku kołkami stalowymi. Skarżący wskazał, iż instalacja opisana powyżej ma sens tylko jako całość, bo ani sam zbiornik LPG ani sama instalacja gazowa w domu i na działce nie może działać jeśli nie będzie razem połączona.
Skarżący spytał w jakiej wysokości stosować stawkę podatku VAT, jeżeli wykonuje instalację gazową obejmującą montaż zbiornika gazu płynnego na terenie działki budowlanej poza obrębem domu oraz fragmenty instalacji gazowej od zbiornika do budynku mieszkalnego oraz instalacji gazowej w obrębie budynku, w przypadku gdy cała inwestycja stanowi całość i nie będzie działała w podzieleniu na część zewnętrzną i wewnętrzną?