Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Sz 163/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015r. sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r. nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej Z. S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J.K. pismem z dnia 25 marca 2008 r. zwróciła się do Prezydenta Miasta S. o podjęcie działań w celu przywrócenia "normalnego" korzystania przez właścicieli z nieruchomości przy ul. [...] nr od [...]do [...], które od [...] r. są zalewane, głównie z powodu zmian w odpływie wody, powstałych w wyniku podwyższania terenu przez Z.S. - właścicielkę działki nr [...] w obrębie ewid. nr [...] miasta S.

Prezydent Miasta S., po trzykrotnym rozpatrzeniu sprawy (decyzje z 18 listopada 2008 r., z 7 maja 2009 r. i z 30 października 2009 r., uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławczego odpowiednio decyzjami z dnia 24 lutego 2009 r., 31 sierpnia 2009 r. i z 10 marca 2010 r.), wydał kolejną decyzję w dniu 12 lipca 2010 r., nr [...] nakazującą Z.S. przywrócenie stosunków wodnych na ww. działce nr [...], przez wykonanie systemu rowów odwadniających lub usunięcie nasypu, w terminie półtora roku od uprawomocnienia się decyzji.

Od powyższej decyzji Z.S. złożyła odwołanie. W uzasadnieniu odwołania podniosła, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo wodne, właściciel nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich, czego jej zdaniem w niniejszej sprawie nie wykazano. Ponadto, Z.S. stwierdziła, że na jej gruncie nigdy nie było rowów odwadniających i zbiorników wodnych i tym samym w rozpatrywanej sprawie nie można mówić o zmianie stosunków wodnych, która to zmiana wiąże się z konkretnym działaniem właściciela gruntów ingerującym w ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Jednocześnie strona podała, że właściciele działek sąsiadujących z jej gruntem od strony ul. [...] od kilkudziesięciu lat odprowadzają wody opadowe i wody wypompowywane z podtapianych piwnic na działkę nr [...] stanowiącą jej własność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00