Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Łd 155/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Asystent sędziego Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na interpretację Ministra Finansów działającego przez upoważnionego Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...], uzupełnionym wnioskiem z dnia [...] "A" z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w [...] o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie warunków zwolnienia na gruncie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2013r., poz. 212 ze zm.), dla używanego przez wnioskodawcę częściowo skażonego alkoholu etylowego. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji szerokiej gamy kosmetyków, tj. dezodorantów, pianek do golenia, odświeżaczy powietrza itp. Spółka produkuje kosmetyki na zlecenie największych producentów kosmetyków i artykułów chemii gospodarczej na świecie. Produkcja wyżej wymienionych wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi odbywa się w składzie podatkowym spółki. W toku produkcji spółka wykorzystuje alkohol etylowy częściowo skażony, który na gruncie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r., tj. z dnia 29 kwietnia 2011 r. (Dz. U. Nr 108, poz. 626, ze zm.) podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego. Spółka nabywa alkohol etylowy częściowo skażony zarówno w kraju, jak i za granicą - w Niemczech oraz we Francji. W przyszłości spółka nie wyklucza, że będzie nabywała alkohol etylowy częściowo skażony również od innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Nabycie ww. alkoholu etylowego następuje w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy spółki wyposażony jest w wewnętrzne laboratorium, w którym poddawane są badaniu wyroby gotowe oraz półprodukty zawierające alkohol etylowy. Ponadto spółka posiada dział techniczny, który odpowiedzialny jest za przeprowadzanie produkcji testowej. Alkohol etylowy częściowo skażony wykorzystywany jest przez pracowników laboratorium do dokonywania niezbędnych analiz i prób laboratoryjnych. W laboratorium przeprowadzane są dwa rodzaje analiz; analizy jakościowe, które potwierdzają obecność danych substancji chemicznych w produkcie oraz analizy ilościowe, polegające na oznaczeniu zawartości jednego, kilku, bądź wszystkich składników badanej próbki. W powyższych analizach skażony alkohol etylowy jest używany jako rozpuszczalnik do rozcieńczania próbek (próbek surowców oraz produktów aktywnych - głównie produktów APD tj. antyperspirantów), przy czym używany jest tylko wtedy, gdy w danej metodzie badania wskazane jest użycie etanolu. Ponadto skażony alkohol etylowy jest wykorzystywany do przygotowania odczynników chemicznych (jako rozpuszczalnik) niezbędnych do przeprowadzenia niektórych analiz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00