Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 2124/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Barbara Pasternak (spr.) WSA Dorota Dąbek Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej M. S. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Wojewody z dnia 31 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie anulowania czynności materialno-technicznej polegającej na zarejestrowaniu pobytu stałego skargę oddala.
Uzasadnienie
Wniosek o wymeldowanie R. M. z lokalu mieszkalnego nr [...] przy ulicy D w K został złożony w dniu 26 marca 2014 r. przez M. M., który uzasadniał, że jego syn R. M. od 1994 r. nie mieszka w tym lokalu.
Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.) oraz art. 104 kpa, orzekł o wymeldowaniu R. M. z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ulicy D w K.
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ustalono, że R. M. nie zamieszkuje i nie przebywa w lokalu nr [...] przy ulicy D w K. Opuścił on ten lokal dobrowolnie i skoncentrował swoje sprawy życiowe w lokalu, który wynajmował. Po wyprowadzce R. M. nie powrócił już do mieszkania przy ulicy D. Nie pozostawił także żadnych rzeczy osobistych, a do mieszkania przychodził wyłącznie w odwiedziny. Organ, powołując się na art. 15 ust 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, uznał, że R. M. spełnił warunki wymagane do wymeldowania. Organ zauważył, iż dalsze utrzymywanie zameldowania R. M. w tym lokalu byłoby wyłącznie fikcją meldunkową, a więc stanem niezgodnym z faktycznym miejscem pobytu. Pomimo że w toku postępowania wyjaśniającego zainteresowany wyraził wolę powrotu do lokalu nr [...] przy ulicy D, właściciel lokalu, M. M., nie widział takiej możliwości.