Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 23 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Go 38/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi małoletniej K.S. reprezentowanej przez matkę A.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję działającego z upoważnienia Wójta Gminy inspektora ds. świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. przyznaje ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na rzecz adwokata P.M. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o kwotę należnego podatku od towarów i usług tytułem pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2014 r., złożonym w dniu 15 września 2014 r. K.S., urodzona [...] kwietnia 1998 r., wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia w dniu [...] lipca 2014 r. dziecka A.S.. Do wniosku dołączyła odpis zupełny aktu urodzenia córki nr [...] oraz zaświadczenie lekarskie z dnia [...] maja 2014 r. stwierdzające pozostawanie pod opieką lekarską od 20 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...], wydaną z upoważnienia Wójta Gminy, organ ten odmówił K.S. prawa do świadczenia rodzinnego w formie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Organ I instancji w uzasadnieniu odmowy przyznania świadczenia powołał się na treść art. 15b ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.