Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Gd 237/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 15 stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku o ustalenie prawa do świadczeń alimentacyjnych bez rozpoznania uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 15 października 2013 r., nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 października 2013 r., nr [...], Wójt Gminy [...] pozostawił bez rozpatrzenia wniosek M. F. o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz małoletniej A. F.
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 104 k.p.a., art. 2 pkt 4, pkt 5, pkt 12 i art. 25 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, art. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosków, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz Zarządzenie Nr 80/2012 Wójta Gminy [...] z dnia 29 sierpnia 2012 r. w sprawie upoważnienia Kierownika i pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S.
W uzasadnieniu organ I instancji przywołując m.in. ustawową definicję pojęcia "dochodu rodziny" określoną przepisem art. 2 pkt. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz definicję "rodziny" określoną przepisem art. 2 pkt 12 tej ustawy, wyjaśnił, że osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego powinna dołączyć do wniosku wszystkie niezbędne dokumenty, w tym dokument potwierdzający wysokość dochodów wszystkich członków rodziny pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. W związku z tym, że wniosek skarżącej z dnia 3 września 2013 r. nie zawierał dokumentów dotyczących dochodów uzyskiwanych w 2012 r. przez męża strony W. F., organ w dniu 5 września 2013 r. wezwał skarżącą do dostarczenia w terminie 14 dni: zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu, oświadczenia o wysokości uzyskanego innego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz oświadczenia dotyczącego utraty/uzyskania dochodu. Ponadto skarżąca została wezwana do dostarczenia dokumentu potwierdzającego tymczasowe zameldowanie na terenie Gminy [...], zaświadczenia od Komornika Sądowego o bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zaświadczenia o wysokości wyegzekwowanych alimentów w 2012 r. od D. B. na rzecz A. F.