Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 marca 2015 r., sygn. IV SA/Wr 668/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia NSA Julia Szczygielska (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Aleksandra Dobosiewicz- Sass po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 marca 2015 r. sprawy ze skargi E.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji z dnia [...]r. nr [...], II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Postępowanie administracyjne zostało wszczęte na wniosek E. K.(zwanej dalej stroną, wnioskodawczynią lub skarżącą) z 12 listopada 2013 r., którym strona wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. o przyznanie swojemu synowi - J. K. - specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z autyzmem w wymiarze 5 godzin tygodniowo. W oświadczeniu z 21 listopada 2013 r. skarżąca doprecyzowała swoje żądanie wskazując, że syn realizując program edukacyjny w szkole, nie potrzebuje specjalistycznych usług opiekuńczych wymienionych w punkcie 5 § 2 rozporządzenia z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych, lecz niezbędne są usługi wymienione w punkcie 1 tego przepisu. Jednocześnie strona dołączyła do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności syna wystawione przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z terminem do 10 września 2020 r., wskazujące, że dziecko, którego niepełnosprawność datowana jest od urodzenia, wymaga opieki osoby drugiej oraz konieczności stałego współdziałania na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Z przedłożonego przez skarżącą zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka dla potrzeb zespołu działającego w poradni psychologiczno - pedagogicznej wynika, że u syna skarżącej zdiagnozowano autyzm wczesnoszkolny oraz upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym. Z tej też przyczyny w stosunku do syna wnioskodawczyni orzeczono o potrzebie kształcenia specjalnego na czas edukacji szkolnej w klasach I - III (orzeczenie Zespołu Orzekającego przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w W. z 27 lipca 2012r., nr 25/36/ 2011/2011).